Sigorta Prim Sorgulama

Sigorta Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?
Sosyal güvenlik sistemini oluşturan ve yeni yasayla Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilmiş olan SSK, Bağ-Kur ve Emeklik Sandığı sigorta prim sorgulaması nasıl yapılır?

Sigorta prim sorgulama şifresiz olur mu?
Eskiden bu sorgulama TC kimlik numarası ile ilgili kurumların web sitelerinden yapılabilmekteydi. Ancak kısaca TC ile sigorta prim sorgulama olarak adlandırılan bu işlem artık sadece http://www.turkiye.gov.tr/ adresindeki e-Devlet kapısından yapılmakta. Başka hiç bir suretle internetten yalnızca TC numaranızla SSK (4A), Bağ-Kur (4B) ya da Emekli Sandığı (4C) prim borcu sorgulama yaptıramazsınız.

E-devletle ssk sorgulama
e-Devlet üzerinden sigorta prim sorgulama yapabilmek için kişinin TC kimlik no ile kişisel e-Devlet şifresine ihtiyaç vardır. Bu şifreyi PTT veya Ziraat şubelerinden 1 TL karşılığında alabilirsiniz. Ancak her 3 ayda bir şifreinizi yenilemez ya da şifrenizi unutur ya da kaybederseniz 10 TL ödeyerek yeni bir şifre almanız gerekir. Şifre hakkındaki detaylı bilgiye e-Devlet şifresi nasıl alınır? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.0 yorumlar: