Sigorta Kumar mıdır?

Sigorta hakkındaki yaygın ve de yanlış inanışlardan bir tanesi de sigorta yaptırmanın bir tür kumar olduğudur. Bazı insanlar, her iki kavramın da kazanma ya da kaybetme olasılığı üzerine kurulu olduğunu düşünür.

Örneğin, 300 TL prim ödenerek alınan ve 100.000 TL’lik yangın teminatı ödenmesini öngören bir sigorta poliçesi, sigortalının evin yanacağını ve sigorta şirketinin de yanmayacağını iddia ettiği bir tür kumar değil midir? Tıpkı bir madeni paranın yazı ya da tura geleceği üzerine bahse tutuşan iki kişinin iddiaya tutuşarak kumar oynaması gibi.

Teknik açıdan bu iki olay birbirinin aynısı değildir. Çünkü kumarda kumar eyleminden önce bir risk yoktur. Kumarla birlikte daha önce olmayan bir risk ortaya çıkmış olur. Sigortada ise risk zaten vardır ve sigorta sözleşmesi riskin belirli bir prim ödenerek sigorta şirketine transferini sağlar. Yukarıdaki örneğe tekrar bakacak olursak, eğer madeni para için bahse tutuşulmasa paranın yazı ya da tura gelmesi bir risk olmayacaktır. Fakat diğer taraftan sigorta yaptırılmamış dahi olsa evin yanma riski var olmaya devam edecektir.

Görüleceği üzere, sigorta kumar olmadığı gibi sigorta ve kumar riskin oluşumu açısından ters kavramlardır.

Mahir Çipil'in "Risk Yönetimi ve Sigorta" isimli kitabından alınmıştır.

0 yorumlar: