e-Devlet şifresi nasıl alınır?

SGK sigorta numarası sorgulama, Adalet Bakanlığı Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama, 4A Hizmet Dökümü, Araç Sorgulama, Günlük Hava Tahmini, 4B Borç Durumu, 4B Hizmet Bilgisi, 4A Emekli Aylık Bilgisi, 4A Emekli Ödeme Bilgileri, 4B Ödeme Dökümü, Tapu Bilgileri Sorgulama, Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi, 4A Emeklilik Kaydı, 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti ve 4A Emekli Aylığı Kesintileri gibi pek çok vatandaşlık işlemi artık e-Devlet kapısı olarak adlandırılan http://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden yapılabilmekte.

Söz konusu site üzerinden işlem yapabilmek için e-Devlet şifresi alınmış olması zorunludur.

e-Devlet Şifresi Nereden Alınır?
Şifreyi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi (nüfus cüzdanı, ehliyet, evlilik cüzdanı ya da  pasaport) göstererek PTT Merkez Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Nasıl Kullanılır?
Şifre ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir, bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Elektronik imza (e-imza) gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-İmza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.

e-Devlet Şifresi Parayla mı Satılıyor?
Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL alınmaktadır.

e-Devlet Şifresini Unutur ya da Kaybedersem Tekrar Para Alınır mı?
e-Devlet şifresinin kaybedilmesi, unutulması gibi durumlarda PTT’den alınacak her yeni şifre için ayrıca 10 TL ücret istenmektedir.

e-Devlet Şifresi için Yıllık Ücret Alınıyor mu?
Şifre için herhangi bir yıllık ücret söz konusu değildir. Her bir şifre için ödenen ücret bir defaya mahsustur.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılabilen işlemlerin tam listesi.

0 yorumlar: